5 tipů, jak přejít na udržitelný šatník
Lámete si někdy hlavu, jak se vkusně obléci a přitom šetřit naši planetu? My v Happy Nature jsme hledali odpověď na tuto otázku tak dlouho, až vznikl tento projekt.
Naším cílem není jen vyrábět hezké a kvalitní oblečení. Stejně tak je pro nás důležité, abychom zbytečně nezatěžovali životní prostředí. Proto prodáváme udržitelnou módu s přesahem.
Postupně jsme z našich šatníků vyřadili kousky, které s našimi hodnotami nesouznily, a přešli jsme na udržitelný šatník. Rádi vám díky našim bohatým zkušenostem poradíme, jak na to.
1. Není kam spěchat
Nemůžete se dočkat, až svou skříň pořádně provětráte? Tak právě v takovou chvíli je nejlepší čas zvolnit. V první chvíli postačí, když vyřadíte oblečení, které je vám malé nebo zničené, přičemž si stanovíte zásadu, že nové kousky, které budete pořizovat, by měly splňovat zásady udržitelnosti.
Vyřazené kousky můžete odnést do Charity, bazaru nebo sekáče. Možností je v dnešní době spousta. Určitě by byla škoda, aby věci skončily v koši nebo popelnici, když mohou ještě někomu udělat radost.
2. V jednoduchosti je krása
Udržitelný šatník se vyznačuje tím, že není příliš rozsáhlý. Oblečení, které je eco–friendly, je obvykle z kvalitnějších materiálů (my nedáme dopustit na bio bavlnu). Rovněž vzniká za férových podmínek. Farmáři a švadlenky mají důstojnou mzdu, čímž se výroba logicky prodraží. To se odráží i na výsledné ceně produktů, která je vyšší.
Proto se vyplatí mít ve skříni pár jednoduchých a nadčasových kousků, které se dobře kombinují a nevyjdou jen tak z módy. Třeba takové bílé tričko bude trendy nejspíš pořád.
3. Certifikace zaručí kvalitu
Když kupujete něco, co se tváří jako ekologické, pohlídejte si, že tomu tak skutečně je. Mezi nejspolehlivější textilní certifikace patří GOTS a FAIR WEAR. Tuto přední světovou certifikaci, která zaručuje dodržení přísných environmentálních i sociálních standardů během celého výrobního procesu, získaly i látky pro naše oblečení.
4. Správné opečování je důležité
Aby oblečení mohlo pořádně a dlouho sloužit, vyžaduje pravidelnou a důslednou péči. Před každým praním mrkněte na informace na štítku a dle nich perte i sušte. Platí, že je lepší prát na nižší teplotu a s ekologicky šetrným pracím prostředkem.
5. Vyrazte do sekáčů
Díky nákupům v sekáči můžete ušetřit hromadu peněz a získat přitom jedinečné kousky. Nebojte se vyrazit ať už do nějaké pobočky ve městě, nebo nakupujte online třeba na Vinted. Způsobů je dnes spousta. A co vy víte? Třeba si návštěvy prodejen oděvů z druhé ruky ještě zamilujete.
S láskou pro vás napsala: Markétka