PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Bio bavlna vs. konvenční bavlna

Bavlna je na přední příčce materiálu, z kterého je oděv v dnešní době vyráběn. Pochází z keře nebo stromu bavlníku, kterému se daří v pásech tropů a subtropů. Je oblíbená pro svou lehkost, prodyšnost i odolnost. Navíc je rostlina schopna rychlého růstu. Málokdo však ví, že je náročná na pěstování. Je poměrně choulostivá k napadení škůdci a také dosti žíznivá. A tady se dostáváme k rozcestníku jejího pěstování a zpracování.

Konvenčně pěstovaná bavlna

Chemikálie

K ochraně proti škůdcům se používají herbicidy a pesticidy, jež bývají cenově nejlevnějším řešením, které farmáři volí, protože jejich platy se mnohdy nedostanou ani na pokrytí minimální mzdy. Některé zdroje uvádí, že spotřeba pesticidů v oblasti pěstování bavlny dosahuje až na 20 % z celosvětové spotřeby. Je prokázáno, že tyto chemikálie jsou karcinogenní a mohou způsobovat těžké zdravotní komplikace samotným pracovníkům, kteří často nemají ani ochranné pomůcky. Bez vlivu však nejsou ani k uživatelům výsledných produktů. Chemikáliím je bavlna vystavena i při samotném zpracování textilu, které v něm zůstávají. Použité škodlivé látky se dostávají do půdy, spodních vod i dešťů a nesou tak s sebou dalekosáhlé následky.

Spotřeba vody

Oproti pěstování bio bavlny (viz. níže) jsou pěstitelé odkázání na zavlažování spodní vodou nebo jejím přiváděním z místních vodních zdrojů, což může značně ohrozit životní podmínky v daných oblastech. Půda obdělávaná konvenčně nemá vysoké retenční (zadržovací) schopnosti, což opět vede k vyšší spotřebě vody na zavlažování. Sociálně pracovní podmínky Nelehké pracovní podmínky a nedostatečná mzda pracovníkům, která často nedosahuje ani na pokrytí základních potřeb je také spojena s problematikou tzv. fast fashion (rychlá móda). Není výjimkou, že práci vykonávají také děti. Neúprosný tlak nadnárodních firem na farmáře vede k smutnému faktu a to čtvrt milionu sebevražd za posledních šestnáct let v této souvislosti, jak je uvedeno v dokumentárním filmu The True Cost z roku 2015.

Bio (organická) bavlna

Ochrana biologickými prostředky

Kultivace půdy je zajišťována mechanicky a k ochraně proti škůdcům se užívají prostředky na biologické bázi, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, samotným pracovníkům a také nám ostatním – uživatelům výsledného bavlněného produktu.

Šetrnější ke spotřebě vody

Pro bavlnu pěstovanou organicky je důležitým předpokladem vyhledání takových míst pro založení pole, která jsou přirozeně bohatá na dešťové srážky. Farmáři také často zapojují k zalévání zachycenou dešťovou vodu. Tím, je tento způsob pěstování až o 91 % šetrnější ke spotřebě vody oproti bavlně pěstované konvenčně. Střídání pěstovaných plodin a aplikování organických hnojiv zajišťují půdu bohatou na živiny. Ta pak lépe absorbuje a uchovává vláhu, což opět snižuje potřebu dalšího zavlažování.

Sociálně zodpovědná produkce

Oproti konvenční bavlně se u organicky pěstované nepoužívají geneticky modifikovaná semínka rostlin. Farmáři tak nejsou odkázání na společnostech řídících produkci GM plodin. Semínka sami sklízejí a uchovávají každý rok. Určité certifikace bio bavlny, jako například britská Soil Association a GOTS zaručují, že kromě dodržení ekologických standardů při pěstování i samotném zpracování bavlny, byly pracovníkům také zajištěny příznivé sociálně pracovní podmínky z hlediska bezpečnostního, hygienického i finančního.

Závěrem

Takže produkty z bio bavlny nebo z té konvenční? Cena je častokrát rozhodujícím faktorem naší volby. Co bychom však jako lovci nízkých cen měli mít na paměti je, že daň za nízkou částku produktu bývá zaplacena po cestě do našeho šatníku. Ať už se jedná o znečišťování planety, ohrožení zdraví živočichů, pracovníků i samotných spotřebitelů nebo nedostatečné zajištění sociálně pracovních podmínek. Skutečná cena se tak nakonec dotýká i nás, byť nemá číselnou podobu. Proto bychom měli vždy uvážit, zda to, co si pořizujeme, opravdu potřebujeme, jaké hodnoty tím podporujeme a jakou ekologickou stopu zde zanecháváme.