Jaké jsou certifikace v udržitelné módě?
Chcete si být jistí, že oblečení, které nakupujete bylo vyrobeno ekologicky a férově k lidem, co jej vyrábí? Možná chcete, aby oblečení, které nosíte bylo zdravé pro vás, ale zároveň i co nejméně zatěžovalo naši planetu a tvory, které na ní žijí… Taky v udržitelné módě existují certifikace, které mohou garantovat různé nároky na výrobu oblečení. Každá certifikace zaručuje ale něco jiného. Abyste si při výběru oblečení mohli být jistí, že je to opravdu kvalitní kousek, připravili jsme pro vás tento článek. Pokud se chcete v tomto oboru lépe orientovat, neváhejte a čtěte dál.
Na kvalitě naši udržitelné módy nám záleží
Naší snahou v Happy Nature je nabízet vám co nejkvalitnější oblečení s přesahem a měnit tak svět módy na udržitelný. Je pro nás důležitý ohleduplný přístup k planetě i k sobě navzájem. Proto je samotné bio oblečení, které následně v Happy Nature zpracováváme, obohaceno těmi nejdůvěryhodnějšími certifikacemi. Mezi ty nejznámější certifikace našeho bio oblečení patří např. GOTS certifikace nebo certifikát GRS a FAIR WEAR certifikace. To ale není zdaleka všechno! Tak se na všechno pojďme pěkně popořadě podívat.
Co zaručují certifikace bio oblečení?
Různé značky nám mohou říkat, že jejich oblečení je vyráběno z kvalitních materiálů… Jak ale zjistit, jestli je to opravdu tak, jak říkají? To, že je na cedulce napsané „vyrobeno z organické bavlny“, nic neříká o tom, jak byla bavlna dál zpracovaná. Při následném zpracování bio bavlny mohly být použity škodlivé chemikálie, nebo výrobní proces probíhal v nesvobodném sociálním prostředí… A to z visačky na produktu už nepoznáme. Právě proto jsou tu ale certifikace oblečení, kterými se při výběru můžeme řídit. S klidnou hlavou se na ně můžeme spolehnout, protože nám zaručí, že se během výrobního procesu nedělo nic neekologického.
Certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard)?
GOTS neboli Global Organic Textile Standard je nejdůvěryhodnější certifikací udržitelného oblečení. S certifikátem GOTS si můžete být jisti, že jak vstupní materiál, tak i celý výrobní proces probíhal udržitelně a eticky. To je důležité nejen pro životní prostředí a lidi, co oblečení vyrábí, ale taky kvůli našemu zdraví. Výrobky s certifikací GOTS jsou totiž 100% zdravotně nezávadné. GOTS představuje nejpřísnější normu pro zpracování textilií, kterou musí bio bavlna splňovat v celém jejím pěstitelském a výrobním procesu – od semínka až po finální výrobek. Určuje environmentální kritéria, jako je třeba zákaz používání chemikálií, nebo striktní podmínky pěstování organické bavlny. Dále také GOTS vyžaduje dodržování sociálních kritérií, které zkvalitňují život všem podílejícím se na výrobě. Jedná se třeba o bezpečné pracovní prostředí, férové finanční odměny, nebo zákaz dětské práce. Všechny faktory jsou důsledně kontrolovány a nedodržování pravidel vede k vyvozování následků a třeba i odebrání certifikace.
GOTS rozlišuje dva stupně označování:
- Prvním z nich je tzv. Organický produkt. Ten musí obsahovat minimálně 95 % certifikovaného organického materiálu.
- Druhým stupněm je potom tzv. Produkt z X % procent organický. Při tomto pojmenování musí výrobek obsahovat minimálně 70 % organického materiálu, ale pouze 10 % může být syntetika.
Certifikace GOTS proto zastupuje nejvyšší možnou záruku při ekologickém nakupování oblečení. Pohonem této organizace je, jak říkají, respekt k lidem i životnímu prostředí.
Certifikát GRS (Global Recycled Standard)
Materiály pro recyklované produkty mají u nás v Happy Nature certifikát GRS (Global Recycled Standard). Tato certifikace zaručuje podloženou transparentnost celé výroby z recyklovaných materiálů. Skvěle tak souzní s naší filosofií být k našim zákazníkům pravdiví. Hlavním cílem GRS je podpořit používání recyklovaných materiálů v textilním průmyslu. Produkt s certifikátem GRS má ověřený obsah recyklovaného materiálu, opět zaručuje férové pracovní podmínky a minimalizaci použití škodlivých látek a chemikálií.
Certifikát FAIR WEAR
Udržitelné a zdravé materiály jsou pro nás v Happy Nature klíčové. Ještě přednější hodnotou jsou ale udržitelné vztahy, protože uprostřed nich to všechno vzniká. Certifikace GOTS a GRS máme proto zkombinovány ještě s jedním výrobním certifikátem, a to FAIR WEAR. Ta je totiž zodpovědná za zlepšení pracovních podmínek v textilním průmyslu. FAIR WEAR se snaží řešit etické problémy v tomto odvětví, jako jsou např. nízké mzdy, narušování bezpečnosti a zdraví, nucené a dětské práce, sexuální obtěžování, diskriminace na pracovišti aj. Pomáhá tak ke zkvalitnění životů a zdraví všech lidí podílejících se na výrobě. Heslo, kterým se řídí je dělat společně oblečení spravedlivé pro všechny.
Další certifikace v udržitelné módě
Na trhu existuje certifikátů oblečení mnohem více, a každý garantuje něco jiného. Minimální podíl bio příze ve výrobku se pohybuje od 5 do 95 %. Tzn., že si klidně můžete koupit produkt s označením bio bavlna, kde ale ve skutečnosti bio bavlny bude jen 5 %, a stále nevíme, jak dál byla zpracovávaná. Pro větší přehled jsme pro vás jednotlivé certifikace stručně vypsali.
Certifikát Oeko-Tex ® Standard 100
Certifikace zabývající se zdravotní a chemickou nezávadností materiálu se jmenuje Oeko-Tex ® Standard 100. Patří k nejčastějším certifikacím u nás, a testuje především chemikálie nebezpečné a bezpečné pro lidské zdraví. Ovšem neříká nic o průběhu pěstování, zpracování a jak eticky probíhala celá výroba.
Certifikát PETA – Approved Vegan
Certifikace zakazující použití všech živočišných složek a testování přísad na zvířatech se nazývá PETA – Approved Vegan. Tento certifikát může tedy usnadnit výběr veganům a přátelům zvířat.
Certifikát OCS 100 (Organic Content Standard)
Další certifikací je OCS 100 (Organic Content Standard), která se vztahuje k podílu vláken v textilním výrobku. Dává nám spolehlivé údaje o tom, kolik je v produktu organického materiálu. Podobně je tomu u certifikace OCS Blended, ale organických vláken může být ve výrobku od 5 do 95 %.
Certifikát amfori BSCI
Na dobré sociální podmínky, jako spravedlivé odměny, přiměřená pracovní doba, a na ochranu životního prostředí dbá taky certifikace amfori BSCI. Jejím kritériem jsou taky časté kontroly, takže si můžete být jisti poměry výrobců s touto certifikací.
Certifikát FAIRTRADE COTTON
Certifikace FAIRTRADE COTTON je ve spolupráci s malými farmáři, kterým zakazuje použití GMO při pěstování bavlny. Těmto farmářům to přináší ekonomický benefit. A FAIRTRADE tímto pomáhá budovat společenství farmářů pro jejich vzájemnou konkurenceschopnost.
Chcete vědět o certifikacích bio oblečení více?
Pokud vás certifikace udržitelné módy zajímají více, máme pro vás dobrou zprávu! Detailní přehled všech certifikací najdete totiž také u nás na webu v certifikacích bio oblečení.
S láskou pro vás napsala: Gabriela