PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

O čem (ne)jsou Vánoce

Větu „Vánoce nejsou o dárcích“ jsme asi v dětství alespoň jednou slyšel každý. Dárky by jistě neměly být středobodem Vánoc, přesto je tento zvyk v naší kultuře silně zakořeněn a většina lidí jej dodržuje. Dárky mají smysl ve chvíli, kdy obdarovaného skutečně známe a chceme mu prostřednictvím dárku udělat radost. Je to gesto, že nám na něm záleží a nemusí se v žádném případě jednat o přehnaně hodnotné položky. Je samozřejmě pravda, že nejekologičtější je nekupovat nic, popřípadě kupovat věci z druhé ruky či je vyměňovat na swapech. Ostatně i my v Happy Nature jsme velcí milovníci upcyklingu, second-handů a swapů! Pokud si ale již něco nového potřebujeme nebo chceme pořídit, měli bychom si každý nákup dobře promyslet. Tradiční módní domy s tzv. rychlou módou jsou problematické z environmentálního i sociálního hlediska. Proto zůstává na nás vybírat produkty od zodpovědných a udržitelných značek, kterým není osud naší planety lhostejný.

Jak vybrat vhodný ekologický vánoční dárek?

Nepřejete si již dostat další nevkusné pyžamo z fast fashion řetězce? Pak vězte, že si to nepřejí ani vaši blízcí! Při výběru ekologického a smysluplného vánočního dárku je důležité zamyslet se prvně nad tím, zda dotyčný danou věc opravdu potřebuje a bude ji využívat s láskou. Vzpomeňte si, jaké kousky dotyčný nejraději nosí, zda se jedná spíše o elegantní kousky do města nebo ho nejčastěji vídáte v pohodlných sportovnějších střizích. Pokud si nejste jisti nebo zkrátka chcete nechat výběr na něm/ní, ideální volbou je dárkový poukaz. 

5 tipů na ekologický vánoční dárek

1. Zážitek

Skvělým řešením, jak se vyhnout nakupování zbytečností je dárek v podobě (společného) zážitku. Může se jednat o lístky do divadla, poukázku na masáž či kurz vaření, fantazii se meze nekladou. Zaměřte se na to, co má daná osoba ráda, jak ráda tráví volný čas či jaké má koníčky a uvidíte, že nápady budou přicházet samy.

2. Darovací certifikáty

Mnohé neziskové organizace nabízejí darovací certifikáty s individuálním věnováním. Funguje to tak, že si na e-shopu organizace vyberete certifikát a peníze, které za něj zaplatíte putují na pomoc charitativnímu projektu dle vašeho výběru. Darovací certifikáty nabízí například nezisková organizace Člověk v tísni

Pokud vybere dárek u nás, ke každé objednávce vám přijde originální stromový certifikát se jménem, které si zvolíte při objednání. S produktem tak darujete i přidanou hodnotu pro planetu v podobě 10 vysazených stromů.

Darkovy poukaz na e-shop Happy Nature

3. Elektronické předplatné

Dalším tipem na dárek beze stopy je elektronické předplatné, které dnes již nabízí většina médií od lifestylových časopisů po klasické zpravodajské servery. Předplatit můžete také jednu z mnoha streamovacích platform. Filmy a seriály přece miluje každý!

4. Zero waste potřeby

Pokud vašim blízkým pojmy jako je udržitelnost nebo zero waste nic neříkají, Vánoce mohou být ideálním časem, jak je do tématu nenásilně zasvětit. Darovat můžete nejrůznější potřeby potřebné pro snižování odpadu, jako jsou například znovupoužitelné kelímky na kávu, (RE)krabičky, sáčky na ovoce a zeleninu nebo znovupoužitelné odličovací tampony. Skvělým udržitelným dárkem pro ženy jsou také menstruační kalhotky.

5. Ekologická móda

Posledním tipem je oblečení nebo doplňky vyrobené z udržitelných materiálů, jako je organická bavlna nebo recyklovaný polyester. Právě použitý materiál je jedním z klíčových faktorů při posuzování ekologické stopy oblečení. U nás pořídíte oblečení a doplňky z certifikované bio bavlny pro muže i ženy. Toto oblečení je šetrné k přírodě, nezatěžuje životní prostředí chemií a na jeho výrobu je potřeba o mnoho méně vody. Certifikace jako FEAR WEAR nebo FAIRTRADE navíc zaručuje důstojné pracovní podmínky pro lidi, které oblečení vyrábějí. Balíček od nás vám vždy přijde ekologicky zabalený. Do balíčku nevkládáme žádnou fakturu, ta vám přijde pouze v elektronické podobě na váš e-mail. Po obdržení objednávky tak z balíčku stačí již jen odlepit štítek ze zásilkovny a šup s ním pod stromeček. Zároveň se nemusíte obávat nesedící velikosti či špatně zvolené barvy, veškeré zboží můžete do 30 dní vyměnit nebo vrátit. Na všechny produkty máte také záruku 24 měsíců.

Jak se vyhnout nechtěným dárkům

Až doteď jsme se věnovali tomu, jak ekologické vánoční dárky dávat. Řešit bychom ale měli také to, jak je dostávat. Říká se „Darovanému koni na zuby neokoukej“… Nebylo by ale lepší nechtěné dárky vůbec nedostávat? Často to samozřejmě není tak jednoduché. Naši blízcí nám chtějí udělat radost stůj co stůj, a tak se u stromečku každoročně křečovitě usmíváme nad dalším nepotřebným povlečením. To vše se ale dá komunikovat. Vysvětlete svému okolí, že skutečně další sadu kosmetiky z drogérie nepotřebujete. A má nejlepší rada zní: dávejte konkrétní tipy! Poznamenejte si během roku věci, které vás zaujmou (my tomu říkáme long-term wishlist) nebo které potřebujete a před Vánoci jednoduše nasdílejte odkazy na tyto věci s vaší rodinou či přáteli. Postupně i oni přijdou na to, které značky či tipy dárků jsou vám sympatické a vy nebudete muset řešit, co s nechtěnými dárky. Je skvělé dostávat věci na míru. Věci, které budeme využívat dlouhodobě a milovat z celého srdce. A o tom přeci udržitelnost je!


Vánoce by měly být především časem stráveným s našimi nejbližšími. Dárky jsou jen třešnička na dortu a v žádném případě by vás jejich shánění nemělo příliš stresovat a narušovat vánoční pohodu. Ať už se vám tedy podaří oslavit ty letošní udržitelně či nikoli, nebuďte na sebe příliš přísní. Žít udržitelně je celoživotní cesta a je neudržitelné snažit se o dramatické změny ze dne na den. Za celé Happy Nature vám děkujeme, že jste s námi byli v roce 2023 a budeme se na vás těšit v roce následujícím!

Krásné Vánoce vám přeje,
Happy Nature💚

S láskou pro vás napsala: Ivča