PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Jak se vymanit z kolotoče fast fashion?

Fast fashion je jedním z nejdiskutovanějších témat dnešní společnosti. Dotýká se nejen otázek životního prostředí, ale i řady sociálních a ekonomických problémů. Rychlost konzumu textilního průmyslu dosahuje obrovských čísel a na nás je začít přemýšlet, jak tento kolotoč zpomalit.

Opět nemám v šatníku nic na sebe

Možná se Vám to už také stalo. Ráno, ještě celí rozespalí otevřete svou skříň a snažíte se vybrat oblečení, které by se na daný den nejvíce hodilo. Koukáte do skříně pět vteřin, dvacet, třicet, už pomalu dobíhá minuta… ale Vy stále nejste spokojeni s outfitem, který si ve svých představách tvoříte spojováním dostupných kousků. 

Potřebuji obměnit šatník

Když už opravdu čas ťuká na rameno, popadnete kalhoty a mikinu, které se ve skříni ohřály sotva měsíc, ale už se Vám ani nelíbí, trčí z nich nitky a jsou vytahané. Je čas opět obměnit šatník, domníváte se. Proto odpoledne vyrážíte do nákupního centra a odnášíte si z něj tašku naplněnou kousky za skvělé ceny.

Dobrý nápad?

Možná se to může jevit jako zcela standartní řešení situace, avšak na pozadí se nenápadně rozjíždí kolotoč s názvem fastfashion. Tato „atrakce“ je velmi příjemná pro naši peněženku, ale poskytuje pouze krátkodobé, a ne příliš kvalitní řešení situace. A to nejen z osobního úhlu pohledu, ale také ve vztahu k životnímu prostředí.

Hromada obleceni ve skrini

Jak hlubokou stopu zanecháme

Vším, co děláme, produkujeme a konzumujeme, určitou měrou ovlivňujeme, jak naše planeta bude vypadat v budoucnu. Ač se to zdá neuvěřitelné, právě textilní průmysl je druhým největším spotřebitelem vody. Pro představu, na jeden kilogram bavlny se spotřebuje až 7000 litrů vody. Tato obrovská čísla jsou jen znásobena, pokud uvážíme, že každý rok je vyrobeno okolo 92 tun oblečení. Bavlna je zároveň velmi citlivou rostlinou, jejíž odolnost je posilována velkým množstvím pesticidů, následně však oslabující živnou půdu. Fast fashion značky ale mnohdy ani bavlnu nepoužívají. Pro snížení nákladů často sahají k syntetickým vláknům, např. polyesteru, a to až v 69% veškeré textilní produkce. Zároveň zpětný návrat umělých vláken do přírody je téměř nemožný – rozklad polyesteru může trvat až stovky let, přičemž jen v Česku vyhodíme ročně okolo 180 tisíc tun oblečení.

Odkud pochází mé oblečení?

Kolik svetrů z Vaší skříně Vám upletla babička? Chodíte v botách z lokálního ševcovství? Nebo vlastníte kousky již s generačním přesahem? Je krásné znát původ našeho oblečení a dodávat mu tak větší důležitost. Většina lidí však ani netuší, kde a za jakých podmínek jejich oblečení vznikalo. Textilní průmysl patří mezi nejvíce znevýhodněné sektory průmyslu, zahrnující bohužel i dětskou a otrockou práci. Dle statistik je zde zaměstnáno nejvíce žen ve věku mezi 18 a 24, které za svou měsíční práci neobdrží ani 90 eur (zhruba 2 200 korun).

Chci se oblékat udržitelně

Cest, jak svým oblékáním snížit dopad na životní prostředí je mnoho, a proto se zdá mnohdy velmi obtížné začít. 
Jedním z faktorů, na nějž bychom měli při výběru oblečení dbát, je materiál. Pro nás v Happy Nature je materiál priorita, najdete u nás oblečení z biobavlny či recyklovaného polyesteru. Tyto textilie jsou nejen šetrné k přírodě, ale i velmi kvalitní, poskytující svou funkčnost na dlouhé roky. 
Některé kousky opravdu přečkají generace. Když se do své stylové mikiny zamilujete a prožijete s ní spoustu prázdninových nocí, je velmi těžké se s ní rozloučit pro dírky od odletujících jiskřiček z táboráku. Takové dírky s péčí zašijete a další léto ji opět s láskou oblečete. I tento aspekt drobných oprav udržitelná móda zahrnuje.

Rovněž bychom neměli nakupování oblečení považovat za koníček. Nakupovat oblečení bychom měli, až když jej opravdu potřebujeme. Tímto krokem nejenže vybudujeme šatník nezastupitelných kousků, ale snížíme i naše výdaje za nekvalitní kousky. Pokud totiž budeme každý jeden pečlivě vybírat a možná i delší dobu o něm přemýšlet, za ušetřené peníze pak sáhneme namísto tří triček po jednom vysněném. U nás se hlavní kolekce mění pouze jednou za rok, abyste měli spoustu času svou volbu promyslet a vybrat si pro vás to nejmilejší.
Fast fashion není možné zastavit ze dne na den, je to běh na dlouhou trať. Avšak každý i jen malý krok směrem k slow fashion je velmi cenný. Změna začíná u nás.

Oprava obleceni

S láskou pro vás napsala: Markétka

Úvodni fotka: Freepik.com