PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

V Happy Nature usilujeme o maximální udržitelnost ve všem, co děláme. Za každým zakoupeným produktem sázíme deset nových stromů, pravidelně se zapojujeme do sběru odpadků, a většina našeho oblečení je vyrobena z 100 % bio bavlny. V tomto článku se blíže podíváme právě na bio bavlnu – co jí dělá výjimečnou a jak ji efektivně identifikovat. 

Pěstování v přirozeném prostředí

Na rozdíl od běžné bavlny je bio bavlna pěstovaná přirozeným způsobem. Pěstuje se tam, kde je pro ni vhodné klima. K pěstování se vyhledávají místa bohatá na přirozený výskyt vody, díky čemuž potřebuje bio bavlna ke svému růstu až o 91 % méně vody než bavlna běžná. 

Bez chemikálií

Běžná bavlna je velmi náchylná na napadení škůdci. To vede k tomu, že je při jejím pěstování použito až 16 % celkové spotřeby pesticidů ročně. Oproti tomu se při pěstování bio bavlny využívá přirozené obrany proti škůdcům a plevel je řešen pletím nebo vysazením několika druhů rostlin současně. Při jejím pěstování je zakázáno využití jakýchkoliv chemikálií, díky čemuž nepřijdou lidé, kteří s bio bavlnou pracují, do kontaktu se škodlivými látkami. 

Když dva dělají totéž, není to totéž. A to samé platí i o bio bavlně.

Označení bio bavlna totiž nemusí bio kvalitu výrobku zaručit. Různé certifikáty mají na výrobky různá kritéria. A proto, my v Happy Nature, používáme nejčastěji bio bavlnu s certifikací GOTS. Ta je přední světovou certifikací ve výrobě textilu a zaručuje dodržení nejen
environmentálních, ale i sociálních standardů během celé výroby. GOTS rozlišuje dva stupně: ● GOTS organický / bio – musí obsahovat minimálně 95% organických vláken a méně než 5 % vláken anorganických nebo syntetických 
● GOTS vyrobeno z X % organických vláken – musí obsahovat minimálně 70 % organických vláken a méně než 30 % anorganických vláken, ale nejvýše 10 % syntetických vláken 


Pouze textilie vyrobené v souladu s touto normou mohou certifikaci GOTS získat. Podobná kritéria zaštiťuje i skotská Soil Association certifikace. 
Rozhodujícím faktorem při nákupu bývá obvykle cena. Nákup textilií z bio bavlny může být dražší, ale přináší dlouhodobé výhody. Mějte na paměti, že trvanlivé a kvalitnější kousky mohou být v konečném důsledku ekonomicky výhodnější a také šetrnější k životnímu prostředí.

S láskou pro vás napsala: Verča