PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Co je to vlastně zero waste life?

Když se řekne zero waste life, většina lidí už tento pojem dávno zná. Doslovný překlad znamená “život s nulovým odpad”. Dá se tedy odvodit, že půjde o život bez odpadu, bez obalu a bez přebytečných zbytečností. Ruku na srdce, každý z nás nějaký ten odpad vyprodukuje. Bez toho to prostě občas nejde. Nebo snad ano?

Jde žít úplně bez odpadu?

Určitě ano. Je to ale mnohdy opravdu těžké. Je tak dobré mít na paměti věci, které bychom mohli změnit a časem si z nich udělat i docela příjemné návyky. Dá se třeba začít výběrem produků, které jsou zabalené v přírodních obalech. Altenativ je mnoho, s inovatními přírodními obaly v kosmetice přišla například značka Organic Essence, více o ní se můžete dočíst zde

Tipy na zero waste život aneb jak na minimalizaci odpadu:

Pevně věřím, že tohle téma ti je blízké a proto taky čteš tento článek. Pokud tě zajímá více, čti dál. Máme tady pro tebe pár rad, o kterých třeba ještě nevíš ☺

Káva do hrníčku

Pokud jsi milovník kávy a při každodenní ranní rutině se zastavuješ ve své oblíbené kavárně na coffee to go, uděláš velký krok pořízením vlastního kelímku. Pokud na to nechceš myslet, ze začátku bude stačit když zdvořile odmítneš alespoň víčko na kávu, nebo si přivstaneš o pět minut dřív a vychutnáš si ji přímo na místě z hrníčku.

Pekárna s pytlíčkem

Další neodmyslitelnou ranní rutinou je pro nás návštěva pekárny. I zde jde odpad minimalizovat pokud používáš třeba plátěné pytlíky na pečivo. Nevýhodou pravda je, že pečivo v těchto pytlících dlouho čerstvé nevydrží. Na druhou stranu na těch pár hodin v práci to jistě postačí.

Svačina do krabičky

Pokud si rád vyvařuješ a připravuješ svačinky podle svého gusta, nemusíš ani v tomto případě používat plastové sáčky. Nabízí se hned několik řešení. Nejlíp ti poslouží povoskované ubrousky, plátěné pytlíky nebo třeba skleněné krabičky. A když ti nevyhovuje nic zmíněného i ten papírový sáček bude určitě lepší ☺

Oběd do krabičky

Příprava oběda je pro nás někdy až stresující…každý den vymýšlet nová jídla, vařit si větší množství na několik dní dopředu, z práce přijdeš unavený a někdy se ti prostě jen nechce. Výsledkem jsou potom restaurace, které nabízejí meníčka, která využívá víc a víc lidí. V dnešní době je častým případem si nechat oběd zabalit. I tady pro tebe máme řešení. Stačí si přinést vlastní krabičku (na polévku klidně nějakou zavařovačku) a hned je na světě o odpad méně. Pokud nechceš na nošení krabiček myslet najdi si ve svém okolí restauraci, která využívá systém REkrabiček. Při každém obědě ti ji vymění za čistou a ty se tak nemusíš o nic starat. O plastových příborech to platí samozřejmě taky. Vždyť už ani dávno nejsou in ☺ Do práce nebo na výlet přibal jednoduše jeden pár kovových z domu. Další alternativou můžou být alespoň bambusové příbory. Jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů a navíc vypadají moc hezky.


Nápoje do vlastního

Velkým tématem jsou taky plastové kelímky, které na nás číhají na každém roku. Zvlášť v létě, kdy je období smoothie, ledových káviček a osvěžujících drinků je dopad plastového odpadu katastrofální. Tak jako u kávy můžeš i v tomto případě požádat obsluhu tvého oblíbeného podniku ať ti nápoj připraví do vlastního hrníčku. Nebo odmítni alespoň víčko a nejlépe i brčko. Pokud chceš laťku posunout ještě výš a být za libovýho frajera, můžeš mít kovové brčko klidně svoje.

Nákupy bez obalu

Nákupy jsou asi to nejrozšířenější téma vůbec. Téměř v každém městě je nějaký ten bezobalový obchod, kde seženeš téměř všechno od zubní pasty až po koření nebo těstoviny. V supermarketu zase můžeš vybírat produkty, které jsou na místo v plastu ve skle. Nejlíp ale uděláte když nebudete ovoce a zeleninu dávat do sáčků a když už tak do těch svých, které se dají použít opakovaně. Samozřejmě, že to někdy jinak nejde, ale dávat banány do plastového sáčku je přece nesmysl ☺

Závěrem

Uff, tak to by asi pro začátek stačilo. Takže nezapomeň, i malé změny se počítají a i jedinec dokáže velké činy. Důležité je se z toho hned ze začátku nezbláznit a začít pěkně pomalu. To nám pomůže vypěstovat návyky, ze kterých se časem stanou automatické procesy.

Já se vždy v první řadě snažím odpad nevytvářet. Pokud je to nezbytné tak odpad alespoň minimalizuji nebo používám obnovitelné zdroje ale hlavně nad věcmi vždy přemýšlím :)

Doufám, že jsem Vám předala alespoň nějaké rady a tipy a že budeme společně bojovat za svět bez zbytečného odpadu. Tak hurá na to a pojďte se mnou žít v souladu se zero waste principy.

Bára :)