Vánoční jedlička v květináči, kterou na jaře zasadíme do lesa
To magická chvíle, kdy se celá rodina sejde u krásně nazdobeného Vánočního stromku. Je nám jasné, že právě on neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Také se jich v Česku každoročně prodá okolo 1,2 milionů. Jenže tento fakt s sebou nese i informaci, že tyto stromy musely být pokáceny. Toto číslo chceme snížit a proto jsme součástí krásného projektu Vánoční jedlička ve spolupráci s Rezekvítkem a nadací Veronica.
Co je to Vánoční jedlička?
Vánoční stromek v květináči, který společně na jaře zasadíme do lesa. Zní to, jako sen? Ani náhodou, tohle je projekt Vánoční jedlička. V pondělí 20.11.2024 začínáme s jejím prodejem a můžete ji u nás za 160 korun zakoupit až do pondělí 18.12.2024 Na jaře pak společně vyrazíme na společnou výsadu u babího lomu a strom zasadíme do půdy.
Velký Vánoční strom k Vánocům patří
"Vždycky jsme doma měli velký strom. Vánoce bez něj si neumím představit." Plně rozumíme tomu, že k Vánocům prostě Vánoční stromek patří. Ale je opravdu nutné kácet vzrostlé stromy, které po Vánocích necháme ležet u kontejneru. Vždyť na Vánoce jde hlavně o tom být v pohodě, klidu a s rodinou. A to vše přeci můžeme i s ohledem na přírodu právě s naší Vánoční jedličkou.
K čemu je dobré si vánoční jedličku koupit?
Díky rozhodnutí zakoupit si Vánoční jedličku nejen ušetříte jeden pokácený strom, ale navíc jeden nový zasadíte. V květináčích zakoupíte jedli bělokorou, která se přirozeně vyskytuje jíž po staletí v našich lesích. Dříve měla zastoupení až 20% nyní je to okolo 1%. Díky tomuto projektu ji každoročně stovky navrátíme do našich lesů. A to za to stojí!
Jak se o Vánoční jedličku starat?
Stromek mějte co nejdéle mimo vytápěné místnosti — na balkóně, dvorku, zahradě, studené chodbě. Zemina musí být vlhká, zalévejte odstátou nebo dešťovou vodou. Před přenesením do vytápěné místnosti stromek zvykejte. Máte-li jedličku venku, dejte ji nejdříve na den dva do nevytápěné místnosti (chodba, garáž). Před přenesením stromku do vytápěné místnosti snižte teplotu topení, nejlépe na 15 stupňů, a postupně přidávejte. Netopte na více než 20 stupňů, pokud to není nutné. Jedlička miluje velkou vlhkost, pomůže mlžení z rozprašovače. Stromek mějte ve vytápěné místnosti co nejkratší dobu. Jedličku vracejte na chladné místo postupně, nedávejte ji rovnou ven, nechejte ji pár dnů v chladnější místnosti. Při mrazech pod minus patnáct stupňů květináč raději přeneste dovnitř do chladné místnosti.
Kde a kdy se Vánoční jedlička sadí?
Na jaře můžete jedličku vysadit na vlastním pozemku či zahradě. Nikdy nesázejte do lesa na divoko a na pozemky, které vám nepatří. Nejlepší je ale přijít na společnou výsadbu, zasadit jedličku s námi a podpořit návrat jedlí do lesů okolo Brna. Společná výsadba proběhne 13. dubna 2024 od 10 do 12 hodin v Lesních školkách pod Babím lomem. Těšíme se na vás. :)
Napsala pro vás: Míša - spoluzakladatelka Happy Nature