PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Pečlivě si vybíráme certifikace oblečení

Certifikace bio oblečení

Pod naši značkou Happy Nature nabízíme jen bio oblečení splňující přísné výrobní certifikace. Samotný pojem bio bavlna nemusí totiž zaručovat původ materiálu či sociálně zodpovědnou výrobu. Každá certifikace také znamená a garantuje něco jiného. Proto volíme vždy ty, které hlídají celou cestu produktu od pěstování bio bavlny až po férové pracovní podmínky.

Volíme vždy důvěryhodné certifikace

Na certifikace je spoleh

Mezi nejznámější a nejlepší patří například certifikace GOTS, FAIR WEAR nebo GRS. Certifikací textilu a pracovních podmínek je ale mnohem více. Ty důvěryhodné vydávají vždy nezávislé organizace, které pravidelně kontrolují jejich dodržování. Jakékoliv pochybení v striktně dokumentovaném procesu pak vede k odebrání certifikace a vyvození následků. Nakupováním ekologické módy s patřičnými certifikacemi si můžete být jisti, že oblečení splňuje vámi požadovaná kritéria a hodnoty.

Přehled certifikací udržitelné módy

V následujícím přehledu certifikací ekologického textilu najdete ty nejdůležitější, kterými se při nákupu udržitelné módy můžete řídit.

GOTS certifikace
FAIR WEAR certifikace
PETA - Approved Vegan certifikace
OCS - Organic Content Standard certifikace 
GRS - Global Recycled Standard certifikace
FAIRTRADE certifikace
OEKO-TEX certifikace
amfori BSCI certifikace
SA 8000 certifikace
Bio certifikace

GOTS certifikace

Celosvětově uznávaná a nezávislá certifikace GOTS garantuje férové podmínky pro lidi i planetu při celém výrobním procesu oblečení z bio bavlny. Definuje přísná environmentální kritéria, jako je zákaz použití chemikálií pro půdu nebo podmínky pěstování organické bavlny. Také vyžaduje dodržování sociálních kritérií, jako je mzda vyšší životního minima, svobodně zvolené zaměstnání nebo striktní zákaz dětské práce. Díky GOTS certifikaci má ochrana lidí a přírody při výrobě bio oblečení tu nejvyšší možnou prioritu i záruku. Více o certifikaci najdete už brzy v samostatném článku.

CERTIFIKACE GOTS

FAIR WEAR certifikace

Díky nezávislé certifikaci FAIR WEAR si můžete být jistí, že vaše udržitelné oblečení bylo vyrobeno za férových podmínek a pracovněprávních standardů. FAIR WEAR certifikace je složena z 8 hlavních pilířů podporujících svobodnou práci. Mezi ně patří zákaz nucené nebo dětské práce, férová pracovní doba, legální pracovní smlouva, mzda nad úroveň životního minima, žádná diskriminace na pracovišti, svoboda odborů a bezpečná práce pro všechny zaměstnance. Organizace FAIR WEAR se tak snaží zlepšit sociální podmínky pro zaměstnance napříč celým výrobním procesem. Více o certifikaci najdete už brzy v samostatném článku.

CERTIFIKACE FAIR WEAR

PETA - Approved Vegan certifikace

Certifikace PETA - Approved Vegan na textiliích zakazuje použití všech živočišných složek a jakéhokoliv jejich derivátu. Pro takto označené veganské oblečení a jeho výrobu se nesmí také používat žádné přísady, které byly testovány na zvířatech. Všechny produkty s PETA - Approved Vegan certifikátem jsou tak 100% veganské a přátelské ke zvířatům. Organizace PETA tímto VEGAN certifikátem podporuje práva a svobodu zvířat a usnadňuje zákazníkům orientaci při nákupu. Více o certifikaci najdete v samostatném článku. Více o certifikaci najdete už brzy v samostatném článku.

CERTIFIKACE PETA

OCS certifikace

Standard organického obsahu (OCS) ověřuje přítomnost a obsah organického materiálu v textilních výrobcích. Certifikace dohlíží na celý výrobní proces, od zpracování bavlny přes výrobu a balení až po samotnou distribuci. Sleduje také cestu zdrojového materiálu od jeho získání až po finální výrobek. Certifikováno může být oblečení a textilie, které obsahují minimálně 95 % organických materiálů. Svou přítomností certifikace OCS zaručuje, že je textil opravdu vyroben z organického materiálu a udává, kolik ho procentuálně obsahuje. Pokud má například vaše tričko OCS 100 certifikaci, můžete si být jistí, že obsahuje 100% organické bavlny.

CERTIFIKACE OCS

GRS certifikace (Global Recycled Standard)

Globální standard recyklace (GRS) je certifikace pro textilie vyrobené z recyklovaných materiálů, nejčastěji recyklovaného plastu. Organizace ve výrobcích certifikuje obsah recyklátu, spotřebitelský řetězec, sociální a environmentální praktiky a obsah chemických látek. Výrobek s GRS certifikací tak má napříč celou výrobou ověřený a zaručený recyklovaný obsah ve výrobku, férové pracovní podmínky a minimalizaci použití škodlivých a chemických látek. Slouží výhradně pro organizace a spotřebitele, co chtějí mít podloženou transparentnost celé výroby oblečení z recyklovaných materiálů.

CERTIFIKACE GRS

FAIRTRADE certifikace (Global Recycled Standard)

Certifikace FAIRTRADE COTTON spolupracuje výhradně s malými farmáři a certifikuje jejích bavlnu pro textilní průmysl. Zásadní výhodou takto certifikované bavlny je ekonomický benefit malých farmářů, kteří bavlnu pěstují. A to hlavně díky standardu „Fairtrade minimální cena“ a  následnému budování společenství farmářů, která jsou konkurenceschopnější. Fairtrade certifikace chrání zdraví a bezpečnost a zakazuje použití geneticky modifikovaných (GMO) semínek bavlny. Organizace podporuje a spolupracuje s pěstiteli na redukci spotřeby vody a omezení používání chemických hnojiv. Díky tomu se daří lépe jak samotným farmářům, tak i celému životnímu prostředí.

CERTIFIKACE FAIRTRADE

OEKO-TEX certifikace

Textilie s certifikátem OEKO-TEX STANDARD 100 neobsahují zdraví škodlivé a nebezpečné látky. Certifikace se vztahuje na celý proces výroby od zpracování příze až po finální produkt. Ve všech těchto stadiích produkce jsou produkty laboratorně testovány na přítomnost nebezpečných látek. Výsledný produkt označený certifikací OEKO-TEX tak nesmí obsahovat větší množství škodlivin, než je povoleno a pro zdraví vhodné. Organizace si dává za cíl usnadnit spotřebitelům orientaci v produktech bez obsahu rizikových látek a chemie. Svou působností podporuje transparentnost výrobního řetězce a zdravější textilní průmysl. Více o certifikaci najdete v samostatném článku.

CERTIFIKACE OEKO-TEX

amfori BSCI certifikace

Certifikát amfori BSCI má za cíl otevřený a udržitelný obchod, který zvyšuje ve světě prosperitu, využívá odpovědněji přírodní zdroje a podporuje transparentnost. U každého výrobce zapojeného do systému amfori BSCI je proveden nezávislý audit ve 13 oblastech. Nejdůležitější z nich jsou: spravedlivé odměňování, zákaz dětské a otrocké práce, přiměřená pracovní doba, svoboda sdružování, bezpečnost práce a ochrana zdraví nebo ochrana životního prostředí. Tyto audity jsou prováděny každé 2 roky a po následném vyhodnocení dostane zúčastněný podnik výslednou známku auditu A až E. Pokud je někde zjištěn nedostatek, provádí se v krátké návaznosti následný audit, který se zaměřuje na problémové oblasti výrobce. Pokud tedy výrobek pochází z továrny s amfori BSCI certifikací, můžete si být jistí danými standardy sociálních kritérii a poměrů u tohoto výrobce.

CERTIFIKACE BSCI

SA 8000 certifikace

Certifikát SA 8000 pomáhá společnostem a výrobcům na celém světě vytvářet a budovat sociální odpovědnost. Společnost s tímto standardem musí dodržovat předem dané podmínky práce svých zaměstnanců a dodavatelů, ale také řešit dopady své firemní činnosti. Certifikace hlídá vážná sociální pochybení a problémy, jako je dětská a otrocká práce, adekvátní odměňování a pracovní doba, bezpečnost práce a diskriminace na pracovišti. Mimo tyto zásady musí certifikovaná společnost ctít také mezinárodní dohody, jako je Všeobecná deklarace lidských práv OSN a Úmluvy OSN o právech dítěte. Certifikace je vydávaná na základě auditu, který zaručí plnění SA 8000 standardu. Výrobek takto certifikované společnosti zaručuje, že výrobce naplňuje nezbytná sociální kritéria pro pracovní podmínky lidí podílejících se na jeho výrobě.

CERTIFIKACE SA8000

Bio certifikace

Samotné označení bio oblečení nemá žádnou přímou bio certifikaci a neexistuje ani žádný bio certifikát. Aby označení bio oblečení dávalo smysl a zaručovalo organické a bio výhody, mělo by být kryto například certifikáty GOTS, OCS, FAIR WEAR či nejlépe jejich kombinací. Bez těchto certifikací není zaručeno, že koupí takového oblečení získáte doopravdy organický nebo bio výrobek. Oblečení tak nemusí obsahovat organický materiál nebo zajišťovat férovou práci při jeho výrobě. Známá česká certifikace “BIO zebra” je platná a vydávaná pouze na produkty ekologického zemědělství v potravinářském průmyslu, tzn. pro bio potraviny. Ve světě udržitelné módy se proto musíme řídit uznávanými mezinárodními certifikáty, které zaručují, že bio oblečení splňuje požadované kritéria.

CERTIFIKACE BIO