PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Jak je to s certifikací recyklovaných materiálů?

REduce, REuse, REcycle aneb GRS certifikát

Snaha o zvýšení udržitelnosti výrobků prostřednictvím využívání recyklovaných materiálů je cílem normy GRS, neboli Global Recycled Standardu. Ta hodnotí průběh celého dodavatelského řetězce a sleduje jak původ surovin (obsah recyklovaného materiálu), tak ekologické dopady a sociální požadavky ve vztahu k pracovníkům. V módním průmyslu se nejčastěji setkáváme s oblečením z recyklovaného plastu (polyesteru), polyamidu či bavlny.

GRS certifikace
Sber odpadu Happy Nature

Je libo mikina z rybářských sítí?

Z čeho jsou recyklované látky vyrobeny?

Recyklovaná bavlna se získává ze zbytků přízí z výrobních zařízení nebo přízí, které se znovu generují ze sebraných látek. Recyklovaný polyester se nejčastěji získává drcením a tavením použitých plastových lahví, známých také jako rPet, a jejich spřádáním do polyesterového vlákna. Můžete se též setkat s recyklovanými látkami z vyhozeného polyesterové oblečení, ale také z rybářských sítí vylovených z oceánu. 

Certifikace GRS má jasně dané kritéria i cíle 

Cílem GRS je zvýšit používání recyklovaných materiálů tak, aby došlo k snížení škodlivého dopadu textilní produkce na lidech a životním prostředí. Norma se též snaží sladit definici „recyklovaného“ napříč odvětvími a poskytnout zákazníkům dostatečné informace o původu výrobků i záruku udržitelného zpracování produktu. 
Společnost Textile Exchange udělí GRS certifikát pouze těm výrobkům, které obsahují alespoň 50% recyklovaných materiálů. Hlavním kritériem jsou environmentální požadavky, jež se týkají zpracování vody, energetického využití, znečišťujících emisí do atmosféry, produkce a nakládání s odpady, kontaminace půdy a podzemních vod či využívání nebezpečných a toxických látek. Vedle ekologických kritérií se též posuzuje dodržování sociálních měřítek týkajících se práv pracovníků.

Happy Nature bunda z recyklovaného polyesteru

Jak se k recyklovaným materiálům stavíme my v Happy Nature? 

Recyklované materiály jsou samozřejmostí

Ve složení některých našich produktů najdete recyklovaný polyester. Ten je u mikin přidáván pro dosažení vysoké pružnosti a kvality. U batohů a tašek je zase použit kvůli jejich životnosti a odolnosti. Veškeré vaše objednávky odesíláme v krabičkách z recyklovaného papíru. Tiskneme na ně ekologickou barvou a před odesláním balíček zalepíme papírovou páskou s přírodním lepidlem. Přiložený stromový certifikát je z recyklovaného papíru a odpadkový pytel je vyrobený z kukuřičného škrobu. Díky tomu jsou celé krabičky vhodné k další recyklaci. Mimo to jsme vytvořili projekt Odpadková mapa, díky níž šíříme povědomí o sběru odpadu a pravidelně organizujeme společné sbírání odpadků v přírodě.