Len
Jeden z nejudržitelnějších materiálů
Len - 100% přírodní materiál
Len se řadí k nejudržitelnějším materiálům pro výrobu oblečení. A není divu, jeho pěstování přináší mnoho výhod. Při jeho růstu není zapotřebí žádná zavlažování, postačí mu dešťová voda. Lněná rostlina je velmi odolná a tak pro svůj přirozený růst nepotřebuje žádné postřiky. Při zpracování lnu se navíc využije každá jeho část, takže nevzniká žádný odpad. Díky těmto benefitům se len stává skvělou surovinou pro výrobu oblečení.
Mnoho výhod pro nás i přírodu
Proč sáhnout po lnu
Lněná látka má skvělé vlastnosti. Pojďme se podívat na její hlavní výhody.
Len je:
- odolný materiál s velmi dlouhou životností – říká se, že vám lněné oblečení vydrží celý život
- hypoalergenní, odolnější vůči roztočům, prachu či špíně více než bavlna a jiné textilie
- šetrný k životnímu prostředí, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný
- prodyšný, vzdušný a perfektně absorbující vlhkost
- dokonalé termoregulační vlastnosti
Výroba lněného oblečení krok po kroku
Pojďme se na výrobu lnu podívat trochu více dopodrobna.
- Pěstování lnu je nenáročná a ekologická záležitost – len nemá nároky na pravidelné zavlažování, nevyžaduje ani použití pesticidů či jiného hnojiva.
- Sklizeň nastává v momentě, kdy jsou fialovo-modré květy dávno odkvetlé a semena zralá.
- Zralé rostliny se většinou nesečou, ale vytrhávají, odsemení se a stonek se rozdělí od zbytku rostliny. Poté se nechá ležet na poli, kde se kropí vodou a obrací.
- Po několika týdnech zvlhčování se len odváží do tzv. tíren, kde nastává proces čištění, lámání, vochlování, pročesávání, sušení a třídění vláken podle kvality a délky k dalšímu použití.
- Z dlouhých vláken se vyrábí příze, zbytkový odpad se zpracovává např. v papírenství, využití najdeme ale i v potravinářském průmyslu či technologické výrobě.
- K tomu, aby se z přízí stalo lněné plátno, je zapotřebí projít procesem předení, šlichtování, soukání tkaní.
- Hotové tkaniny se mohou barvit, případně bělit či změkčovat, aby byly poddajnější.
- Z hotových látek se vyrábí textilní výrobky od módního oblečení, přes domácí textil v podobě závěsů, utěrek či povlečení.
Proč volit oblečení ze lnu?
Bio bavlna je šetrná k lidem, přírodě i vaší pokožce. Nákupem oblečení z organické bavlny pomáháte měnit svět k lepšímu
Len je šetrný k přírodě
Len během pěstování nepotřebuje zdaleka tolik vody či hnojiva, jako třeba bavlna, není nutné využití pesticidů či herbicidů. Během jeho zpracování navíc vzniká minimum odpadu, zpracuje se téměř celý. Len je též 100% odbouratelný, recyklovatelný a v přírodě se během pár let zcela rozloží. Další výhodou je rovněž dlouhá životnost.
Zdravý a vhodný i pro alergiky
Jedná se o hypoalergenní materiál, který je vhodný pro alergiky či osoby s citlivou pokožkou, nebo osoby trpící různými (nejen) kožními potížemi (astma, lupénka, atopický ekzém). Jeho dokonalou vlastností je to, že je odolný vůči prachu, roztočům, plísním či bakteriálnímu nebo virovému znečištění. Výborně pohlcuje vlhkost a odvádí pot.
Pohodlí za každého počasí
Lněné oblečení je velmi prodyšné a umožňuje pokožce dýchat – v létě pohltí vlhkost, absorbuje pot a příjemně chladí, v zimě díky svým termoregulačním vlastnostem hřeje a brání úniku tepla z těla. Jedná se o rychleschnoucí materiál, který vydrží dlouho svěží a není náročný na údržbu. Další výhodou je, že čím více ho používáte, tím více je látka měkčí, pohodlnější a pohodlnější.
I snadná údržba je jednou z mnoha výhod lněného oblečení
Lněné vlákno samo o sobě odpuzuje pot, prach a nečistoty. Pokud se však na lněném oblečení během užívání nějaká špína zachytí, je díky hladké struktuře vláken mnohem snadnější ji vyčistit než z jiných materiálů, takže lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty nebo agresivní / chemické prací prostředky. Obecně se doporučuje spíše ruční praní s prostředkem na bázi mýdla, praní v pračce je ale samozřejmě taktéž možné. Ačkoliv jsou lněné výrobky mimořádně odolné vůči mechanickému poškození a vysokým teplotám, doporučuje se prát spíše do 40°C, s menšími otáčkami, separátně od ostatních syntetických materiálů či bavlny a použít šetrné prací prostředky. Žehlení se doporučuje při vyšších teplotách a oblečení je vhodné předem navlhčit / pokropit.