Recyklovaný polyester
Klasický polyester v Happy netolerujeme
Je polyester neekologický?
Klasické „čisté“ polyesterové vlákno je dnes nejvyužívanější umělý materiál. Jeho produkce je asi o polovinu levnější než je tomu u bavlny. Zato proces výroby klasického polyesteru je ze všech textilních materiálů energeticky nejnáročnější. Při jeho výrobě je spotřebováváno obrovské množství vody. Produkuje také ohromný objem emisí CO2 - asi dvojnásobný v poměru k bavlně. Navíc staré fast fashion oblečení pak tvoří biologicky nerozložitelný odpad. Čistý polyester v textilním průmyslu se tak všemi možnými cestami značně podílí na znečišťování životního prostředí. Využití klasického polyesteru, tak naprosto není v souladu s hodnotami Happy Nature.
Recyklovaný polyester šetří zdroje i přírodu
Volíme recyklovaný polyester
Proto u výrobků, kde je využití syntetických materiálů potřeba, volíme recyklovaný polyester. Jeho výroba je mnohem šetrnější a využívá již vyrobený polyesterový odpad. Nejčastěji staré PET lahve a vyhozené polyesterové oblečení, ale také i rybářské sítě vylovené z oceánu. Díky tomu výroba recyklovaného polyesteru eliminuje odpad a nevyužívá nové výrobní suroviny. Ani samotná výroba není tak energeticky nákladná. Spotřebuje se při ní asi o 59 % méně energie a do ovzduší se uvolní o cca 32 % méně skleníkových plynů.
Recyklovaný polyester vs. klasický „čistý“ polyester
Zjistěte rozdíl, mezi recyklovaným polyester a čistým polyesterem a výhody výroby z toho recyklovaného.
Recyklovaný polyester
Klasický polyester
- Vyrábí se z recyklovaného odpadu
- Výroba spotřebuje o 59 % méně energie než čistý polyester
- Výroba má o 32 % nižší uhlíkovou stopu než konvenční polyester
- Vyrábí se z derivátu ropy a kyseliny tereftalové
- Výroba spotřebuje nejvíce energie ze všech textilií
- Výroba vyprodukuje až 9,5 kg emisí CO2 na tunu materiálu
Certifikace recyklovaného polyesteru je důležitá
I recyklovaný polyester totiž může být vyroben neekologicky a neeticky
I při výrobě recyklovaného polyesteru mohou být použité nebezpečné látky a toxická barviva. A to ať pro člověka nebo pro životní prostředí. Také jsou často opomíjená férová sociální kritéria napříč celou výrobou. Proto je nanejvýš vhodné vybírat i oblečení z PET lahví s patřičnými certifikacemi. Například udržitelná certifikace Global Recycled Standard (GRS) udává požadavky na recyklovaný textil i zodpovědné sociální a environmentální postupy při jeho výrobě. Hlavním cílem Recycled Claim Standard (RCS) je zase navýšení využívání recyklovaných materiálů. Směrodatná je i certifikace Global Organic Textile Standard (GOTS), ta zcela zakazuje použití čistého polyesteru. Toho recyklovaného pak může takto certifikované oblečení obsahovat pouze 30 % a obsažená syntetická vlákna musí splňovat uznávané normy. Jak už jistě víte, my v Happy Nature dbáme na kvalitu a udržitelnost našich výrobků, proto veškerý recyklovaný polyester, který najdete například v našich mikinách nebo batozích, nese důležité certifikace.
Péče a nevýhody recyklovaného polyesteru
Jak recyklovaný polyester prát, starat se o něj a jaké jsou jeho nevýhody?
Péče a výběr recyklovaného oblečení
Polyesterové oblečení je vhodné prát méně a efektivněji. I z recyklovaného polyesteru se totiž zejména při praní uvolňují mikroplasty. Mezi nošením proto oblečení větrejte a fleky perte lokálně. Ideálním způsobem je pak oblečení prát v ruce ve studené vodě. Pokud se rozhodnete pro pračku, prací pytlíky eliminují unikání mikroplastů do odpadních vod. Recyklovaný polyester vybírejte jen u produktů, kde je potřeba vysoké pružnosti a kvality (např. mikiny) nebo pevnosti a životnosti (např. batohy a cestovní tašky). Při výběru oblečení s recyklovaným polyesterem také dbejte na splnění důležitých certifikací.
Nevýhody recyklovaného polyesteru
Jak již bylo řečeno, i výrobky a oblečení z recyklovaného polyesteru mají své nevýhody. Mezi největší minusy materiálu z PET lahví patří zmíněné uvolňování mikroplastů během praní. Při jednom praní fleecové mikiny to může být až 1,7 g. Vlastnosti recyklovaného polyesteru jsou sice téměř shodné se surovým polyesterem. Ale fakt je, že opakovanou recyklací už o svoje vlastnosti přichází a jeho kvalita degraduje. To znamená že ani polyester nejde recyklovat stále opakovaně. Proto používáme recyklovaný polyester jen u výrobků, kde je to opravdu potřeba. A dbáme na to aby i recyklovaný polyester vždy splňoval patřičné certifikace.
Výroba recyklovaného polyesteru
Zajímá vás jak se vyrábí recyklovaný polyester? Objevte cestu staré PET lahve až po hotový produkt
- Prvním krokem je sběr použitého plastu z různých zdrojů - polyesterový odpad (PET láve, oblečení, rybářské sítě,...)
- Následuje jeho třídění podle barev a druhu polyesteru. V případě PET lahví se odstraňují víčka a etikety
- Očištěný materiál se rozemele na malé části, ze kterých se vyrobí malé granulky či vločky
- Ty se znovu promyjí, aby se zbavily všech nečistot a následně se vysuší
- Čistý a vysušený granulát se roztaví při vysoké teplotě do husté kapaliny
- Z této hmoty se následně vytahují textilní vlákna v požadované tloušťce
- Po vychladnutí se z jednotlivých polyesterových vláken utká látka
- Z hotové recyklované textilie se pak vyrábí výrobky, u kterých je důležitá pevnost a odolnost