PŘI NÁKUPU NAD 2.500 KČ GLS DORUČENÍ S KÓDEM „DOPRAVA“ ZDARMA 😊

Pokud vám, stejně jako nám, ekologie není jedno a zajímá vás, jak to s naší planetou bude vypadat i v dalších letech, upcycling je téma, které by vám nemělo uniknout. Hoďte za hlavu fast fashion! Objevte s námi svět originální ekologické módy, znovu používání materiálů a podpory lokálních umělců. 

Zapomeňte na fast fashion, objevte svět upcyclingu!

Fast fashion, tedy masová výroba levného oblečení, se stala naprosto běžnou součástí našich životů. Vyráběné v nelidských podmínkách podhodnocenými pracovníky, často i dětmi, z neekologicky získávaných materiálů naprosto nevhodných pro dlouhodobé nošení, toto oblečení nic moc nevydrží. Není šité tak, aby bylo kvalitní, ale tak, aby ho bylo co nejvíce.

Často je ho dokonce moc a pak končí úplně nenošené na skládkách. Co kdybychom teď spolu objevili cestu do úplně jiného světa? Světa upcyclingu, který přináší nový, udržitelnější přístup k módnímu průmyslu.

Co je to upcycling?

Upcycling je proces přetváření a vylepšování starých, nepoužívaných nebo znehodnocených kusů oblečení a předmětů, aby získaly nový život a hodnotu. Jinými slovy upcyclujete, když vezmete staré věci, které už třeba nefungují, a použijete je na materiál pro výrobu něčeho nového. Něčeho přesně podle vašeho vkusu. Použitím starých materiálů a předmětů, které by jinak skončily na skládce, můžete vytvořit unikátní a originální kousky, které odrážejí vaši osobnost a zároveň snižují negativní dopad na životní prostředí.

Upcyklování není jen ekologické, ale také kreativní a originální. Každý kousek má svou vlastní historii a osobnost. Můžete si vybrat z různých technik a stylů, jako je patchwork, barvení, přešívání, malba na látku… fantazii se meze nekladou! Nemusíte se dokonce soustředit ani čistě na oblečení – vyrobit se dají i módní doplňky, dekorace do domácnosti, nebo i nábytek.

Jak začít?

Zní to možná složitě, ale upcycling není žádná věda… tedy do určité míry samozřejmě. Můžete si buď jednoduché kousky vytvořit doma, stačí vzít starý kousek a pustit uzdu své fantazii. Nebo se naučit šít složitější vzory, už existuje spousta workshopů, které se právě Upcyclingem zabývají.

Jestli šití není nic pro vás, obraťte se na lokální umělce a řemeslníky, kteří mají nabídku z udržitelných materiálů. Třeba takovou, jako u nás :)

Napsala pro vás: Marie